Az embernek a saját neve sokszor a személyiségét is meghatározza. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a nevünk csak a miénk, az egyedi ismertetőjegyünk. Gondolkodtál már azon, hány ember élhet a tiéddel azonos névvel? Vajon ők milyen életet élnek? Mi a történetük, milyen a személyiségük? Vajon hasonlítanak rád? Mi történne, ha találkoznátok?
Nem emlékszem, hogy olvastam-e ezelőtt olyan regényt, amelyet egynél több szerző írt. Emiatt külön kíváncsi voltam egyik kedvenc íróm, John Green és szerzőtársa, David Levithan történetére. A Will&Will két azonos nevű fiú története két szemszögből megírva. Aki ismeri legalább az egyik író korábbi munkáit, könnyedén felismeri, melyik Will történetét melyik szerző írta. Egyébként nincs feltüntetve a könyvben, de az evanstoni Will Grayson történetével kezdődik a regény, akinek John Green mutatja be a történetét. Ez a Will két szabály szerint éli az életét: mindig, minden körülmények között fogd be, és szard le. Véleménye szerint minden baj, ami eddig történt az életében, azért volt, mert nem tartotta be valamelyik szabályát. Szöges ellentéte legjobb barátja, Mini Cooper, egy nagydarab, meleg srác, aki szinte soha nem fogja be, és semmit sem szar le. Bár néha különbségeik miatt egymás agyára mennek, nem igazán tudnak élni a másik nélkül.
David Levithan Will Graysonja visszahúzódó és depresszióra erősen hajlamos középiskolás, akinek általában ilyen gondolatok fordulnak meg a fejében: “Folyamatosan gyötör a kétség, hogy magamat öljem meg, vagy mindenkit magam körül.” Ennek a Willnek egyedülálló anyjával is pocsék a viszonya, de még a barátait, például a hozzá mindenáron közeledni akaró Maurát se képes elviselni. Az interneten megismerkedik egy Isaac nevű sráccal, aki úgy tűnik, végre megérti Willt.
Mindkét Will életében megjelenik a szerelem, és az ezzel járó bonyodalmak. Will1-nek tetszik a Jane nevű kicsit hipszter lány, és úgy tűnik, az érzés kölcsönös, de a fiú a pofáraesés elkerülése végett nem akarja megszegni a fogd be-szard le szabályát. Will2 pedig halálosan beleszeret az internetről megismert Isaacbe, és találkát beszélnek meg Chicagóban. Végül egy bonyolult véletlen folytán a két Will összetalálkozik egy chicagói szexshopban, ahová normális esetben egyikük se tenné be a lábát. A Will Graysonok története egybefonódik, és találkozásuk örökre megváltoztatja az életüket.
A Will&Will akár egy nap alatt elolvasható regény, mivel könnyed nyelvezetű, szórakoztató és érdekes. Már örökre elfogult leszek John Greennel szemben, ebben a könyvben is az ő fejezeteit élveztem jobban, lehetetlen volt nem felismerni a stílusát. Bár a főszereplője most nem volt annyira összetett figura, azért így is több szórakoztató karakterjeggyel áldotta meg az író saját Will Graysonját. Kedvenc részeim azok voltak, amikor Will és Jane Scrödinger híres macskás kísérletét használták a “Járjunk, vagy ne járjunk?” kérdés metaforájának.
David Levithan sokkal sötétebb történetszálat írt, az ő Will Graysonja általánosságban negatívan gondolkodik, a ritka boldog pillanatokból is a legsötétebb mélységekbe tud zuhanni. Zavaró tud lenni a kontraszt a két író stílusa között, de így igazán jól kijön a két srác és világaik közötti hatalmas különbség. Azért meg külön piros pont, hogy a karizmatikus Mini Cooper karaktere sokat szerepel mindkét Will életében, és egyszer sem éreztem azt, hogy két különböző író adta a szájába a mondatokat, végig következetes volt az összes karakter viselkedése mindkét író fejezeteiben. Ami Levithan fejezeteiben tipográfiailag idegesített, az a nagybetűk teljes hiánya. Tudom, írói szabadság, de engem zavart.
Összességében ajánlom ezt a regényt mind Green-, mind Levithan-fanoknak és a young adult könyvek rajongóinak. Tanulságos történet a barátság természetéről, a depresszió nehézségeiről, és arról, hogy hogyan élik meg homoszexualitásukat a tinédzserek.